Ay tutulması hakkında-Namazı, Ne okunur, ne yapılır?

“Güneş ve ay Allâh’ın varlık ve birliğine delâlet eden alâmetlerden sâdece ikisidir. Şâyet bunlar tutulursa, duâ edin, Cenâb-ı Hakk’a yönelip ona ilticâ edin, Allâh’ın büyüklüğünü hatırlayın, namaza durup Allâh’ı zikretmeye koyulun ve sadaka verin…” (Bkz. Buhârî, Küsûf, 2, 4)

Selamün aleyküm arkadaşlar.

Bu gece ay tutulması yaşanacak. Etkileri çok güçlü bir tutulma olduğu için tutulma anını mutlaka namaz ve dua ile değerlendirmek gerek.
Ay tutulması namazı iki rek’attır ve bu niyetle kılınır. Sabah namazının sünneti gibi kılınır. Özel bir okuması yok ama ruku ve secdede ama özellikle secdede uzun kalmak çok faydalıdır.
Tutulma 19.52 de başlayacak. Tam tutulma anı 21.54, bitişi 23.56. Namazı özellikle 21.50/22.10 arasına denk getirelim.
Gün boyu “Estağfirullah el azim, el Kerim, ellezi la ilahe illa hüvel hayyul kayyumü ve etübü İleyh sübhaneh”
“La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin.”
“Hasbünallah ve nimel vekil. Nimel Mevla ve nimen nasir. Gufraneke Rabbena ve ileykel mesır.” dualarını ve salatı Tüncinayı bol bol okuyalım.

Ülkemiz açısından sıkıntılı şeylere sebep olabilecek bir tutulma olduğu için dua ederken özellikle “Rabbim düşmanlarımızı, birbirine düşür. Birbiriyle uğraşsınlar, bizimle uğraşmaya fırsat bulamasınlar. Planlarını başlarına çevir.” diye dua edelim mutlaka.
Bugün mümkünse dışarı çıkmamakta, özellikle güneş battıktan sonra evde olmakta yarar var. Tutulma ülkemizden de gözlemlenecek ama seyretmemek, o vakti namaz ve dua ile geçirmek gerekir çünkü Rasülullah efendimiz asm öyle yapmıştır.
Dua ederken çocuklarınıza da dua ettirin veya duanıza amin desinler.
Korkunun ecele faydası yok biliyorsunuz. Böyle göksel hadiseler yağmur duası özel dua vaktidir. Gereği de namaz, dua ve def-i bela niyetiyle sadaka vermektir.
Rabbim anın hayrından istifademizi bol kılsın, şerrinden de bizi ve tüm İslam alemini muhafaza etsin. Amin.

alıntıimg_4633img_4634