*Hazret-i Âişe anlatır: Resûlullah’tan duydum: “Birinize dert, keder, hastalık gelince, üç defa ‘Sübhâneke innî küntü minezzâlimîn’ desin” buyurdu.

*Hazret-i Enes anlatır; “Resûlullah’a bir köylü gelip, ‘Ben hastayım, yediğim içtiğim karnımda durmuyor; iyi olmam için bana duâ et’ dedi. Resûlullah, ‘Bir şey yediğin veya içtiğin zaman, ‘Bismillâhillezî lâ yedurru me’asmihî şey’ün fil-ardı ve lâ fissemâi ve hüves-semî’ul alîm, yâ hayyü yâ kayyûm’ söyle, büyük de olsa, hastalık sana zarar vermez” buyurdu.

*Peygamberimiz eshâbına, bütün ağrı ve ateşli hastalıklar için: “Bismillâhil kebîr eûzü billâhil azîm min şerri külli ırkın ne’ar ve şerri harrin-nâr” duâsını okumağı öğretirdi.

Hastalık halinde günahlara tövbe etmek sünnettir. Hadîs-i şerîfte: “Bir kul hastalanıp, sonra iyileşince, hali iyi olmazsa, yanındaki hafaza melekleri, biz onu iyileştirdik, ama o afiyet bulmadı, yani halini düzeltmedi derler” buyuruldu.

Hasta olanların cuma günü yapacakları zikir: Cumâ günü namazdan önce abdestli, elbisesi temiz ve kalbinden dünyâ düşüncelerini çıkarmış olarak iki yüz kerre “Yâ Allahü el-mahmûdü fî fiâlihi” derse, Allahü teâlâ onun hastalığına şifâ verir.

Hastanın başında hiç kimse ile konuşulmadan kâf suresi okunup ve buna 7 gün devam edilirse, hasta şifa bulur veya Allah’u Teala’nın rahmetine kavuşur.

Kim Kaf suresini yağmur suyuna okur ve içmeye devam ederse, Allah’u Teala onu karın ağrılarından kurtarır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s