Ehli sünnet alimlerinden cübbeli hoca bu namazla ilgili hadisin uydurma olduğunu belirtiyor. Ramazan son cuma isteyen kaza namazı kılabilir ama başındaki cumadan farkı olmadığını borçtan ayni şekilde azalttığını belirtiyor. Bu konu hakkında hocanın videosunu buraya koyuyoruz. Başkasınında bu konuda yanlışı varsa düzeltelim. Bizde affen diyoruz.
******
RAMAZÂN’IN SON CUMASI KILINAN KAZA NAMAZI VAR MI?
KAZALARI KISA YOLDAN KILMAK MÜMKÜN MÜ?

Cübbeli Ahmet Hocamız son günlerde sosyal medyada dolaşan bir uydurma hadis hakkında açıklama yaptı. Videoda kısaca, 400 senelik kazayı sildiren bir namaza dair sahih kaynaklarda hadis bulunmadığı, ehl-i sünnet veya üzerinde icma bulunana hadis kaynaklarında böyle bir hadis geçmediği, bu hadisin tamamen uydurma olmasından dolayı amel edilemeyeceğine değiniliyor.

Kaza namazları bire bir kılınır, ölene kadar borç bitmedikçe kılınmaya devam eder.
Cübbeli hoca

 

MÜJDE KAZASI OLANLARA RAMAZAN AYININ SON CUMA GÜNÜ KILINACAK NAMAZ

Bir müjde beşaret vardır namazlarını geçirenlere kazası için kese yoldan Cenâb-ı Hakk’ın affı mağfiretini izin verirse inşaallah yazalım.

مَنْ صَلّٰى ف۪ي آخِرِ جُمُعَةٍ مِنْ رَمَضَانِ الْخَمْسِ الصَّلَوَاتِ مَفْرُوضَةٍ فِي الْيَوْمِ وَاللَّيْلَت۪ى قَضَتْ عَنْهُ مَا أَخَلَّ بِه۪ مِنْ صَلَاةِ سَنَتِه۪

“Her kim Ramazan ayının son Cuma günü Cuma namazından sonra bir günlük farz kaza borcunu bir de salâtı vitir ile bu şekilde sabahtan başlayıp yatsı vitire kadar bir günlük geçirmiş kaza namazını kılar ise inşaallahu Teâlâo kimsenin bu mübarek ay Cuma hürmeti için bir senelik kaza namazları ödenmiş olur.” Cenâb-ı Hak günahlarını af edip sevaba tebdil eder. İnşaallahu Teâlâ.

Buna tereddüt yapıp bu böyle olur mu demeyiniz. İtiraza kalkmayınız Allah’ın ihsanının lütfunun kereminin affı mağfiretinin gayet geniş çok olduğunu düşünelim. Düşünelim ki buna delil yine mübarek Ramazanın yirmi yedinci gece leyley-i kadir (kadir gecesini) rızalı, ihlâslı hakkı ile ibadetle namaz, zikir, bütün Müslümanlara dua ile ihya edilmesi bin aydan hayırlı olacağına bin ay yani, seksen üç sene dört aydan daha hayırlı olacağına Kadir Suresinde ayeti kerimesinde haber veriyor. İtiraza mecal yoktur. Allah’ın kulları üzerine ihsan kapısını, rahmet kapısını kapatanlardan olmayın. (Kaynak Şir’a şerhinde Muhtasarı ihyadan naklen)

NOT; cübbeli hoca bu konuda zayıf bir hadis bile olmadığını söylüyor.