Safer ayı son çarşamba gece-çarşamba günü madde madde yapılacaklar listesi-sırayla uygulama

___________________________________________________________________

Mektebundan: AŞAĞIDA HER HİCRİ AYDA YAPILMASINI TAVSİYE ETTİĞİMİZ NAFİLE İBADETLER KONULMUŞTUR. KAZASI OLANLAR KESİNLİKLE KAZALARINA YÖNELMELİ VE İNŞAALLAH O MÜBAREK ZAMANLARIN MÜKAFATLARINA DA NAİL OLURLAR BİİZNİLLAH. HEPSİNİ YAPABİLMEK MÜMKÜN OLMAYABİLİR. BU TAKDİRDE HERKES KENDİ MEŞGULİYETLERİNE VE DURUMUNA UYGUN BİR LİSTE YAPABİLİR. ÇABA BİZDEN TAKDİR RABBİMİZDEN.

Not:Bunların hiçbiri bile yapılamasa bile son çarşamba kılınacak namaz ihmal edilmemeli. Safer ayının son çarşambasının,her hicri yılın en zor günü olduğu, kazayı belayı yaratan Rabbimiz siperleri de yaratmıştır, tedbirimizi alalım, Rabbimize sığınalım.

Niyet ederken: İster Allah (c.c) Rızası için, ister Hacet Namazı niyetiyle niyetleniriz.

_____________________________________________________________________

Evliyanın büyüklerinden Ferîdüddîn Şekergenç (k.s.) hazretleri Hâce Muînüddîn’den (k.s.) naklediyor, diyor ki: “Her sene gökten yere 320 bin belâ iner (kazâ-kader anlamında). Bunların hepsi de Safer ayının Son Çarşamba’sında vâki olur”. O bakımdan senenin en zor geçen günü o gün olur. İşte tarif olunan Son Çarşamba Günü Namazını kılanlar, bu belâlardan mahfuz olurlar. Aile efradınıza ve çevrenize de tavsiye ediniz. Bu namazları kılanların, bir dahaki sene aynı güne kadar (üzerine kat’i yazılmış yani ALLAH’ın Teâlâ’nın C.C., senin üzerinde gerçekleşmesine kesin hüküm verdiği kazalar müstesna) kazalardan korunacağı rivayeti vardır.

***************YAPILACAKLAR***************

GECE VEYA GÜNDÜZ

ALLAH’u Teâlâ’yı devamlı zikretmek lazımdır. Zira ALLAH’u Teâlâ’yı zikretmek en büyük ibadettir belaları musibetleri çevirir. En efdal zikir “LA İLAHE İLLALLAH” dır.

******

100 kere salâvat getirmek lazımdır. salâvat çok bela ve musibetleri çevirir, dünya ve Ahirette kurtuluşuna sebep olur. En EFDÂL Salâvat’ı Şerife: “ELLAHÜMME sâlli âla seyyidina Muhammedin ve ve âla âlihi ve sahbihi efdâle salevatike ve adade me’lumatike ve bârik ve sellim”

******
Bu ayda bol bol sadaka verilmelidir (Belalara karşı en güzel kalkan sadakadır). Şöylede yapılması tavsiye edilir; Bir miktar sadakayı bu ayın ilk çarşamba günü evin biryerine konur, o sadaka için ayrılan para harcanmaz (rehin tut). Son çarşambası sadaka olarak ver.

******

100 defa Lâ Havle vela kuvvete İlla Billahil aliyyil azim”
Seferi ayın ilk gecesi, hergün dolayısıyla son çarşamba gece-günü bu tespihatı yüz adet okunması makbuldur

******

Safer ayı boyunca hergün 1 defa okunması güzel olur ama en azı ilk ve son çarşamba gece-günü 1 defa okumak güzel olur.

بِسْمِ اللهِ الرَّحِمَنِ الرَّحِيمِ

اَعُوذُ بِاللهِ مِنْ شَرِّ هَذَا الزَّمَانِ وَ اَسْتَعِيذُ بِهِ مِنْ شُرُورِ سَاءِرِ الزَمَانِ وَ اَعُوذُ بِجَلَالِ وَجْهِكَ وَ جَمَالِ قُدْسِكَ اَنْ تُجِيرَنِي مِنَ الْبَلَاءِ فِي هَذِهِ السَّنَةِ وَ قِنَا مِنْ شَرِّ مَا قَضَيْتُ فِيهَا وَ اَكْرِمْنَا فِي الصَّفَرِ يَا اَكْرَمَ الْاَكْرَمِينَ٠ اَظْهِرْ وَ اخْتِمْ هَذِهِ الشُّهُورَ عَلَيَّ بِالسَّلَامَةِ وَ السَّعَادَةِ وَ لِاَهْلِ بَيْتِي وَ لِاَقْرَبَاءِي وَ لِجَمِيعِ اُمَّةِ مُحَمَّدٍ عَلَيْهِ الصَّلَاةُ وَ السَّلَامُ بِرَحْمَتِكَ يَا اَرْحَمَ الرَّحِمِينَ٠ اللهُمَّ فَرِحْنَا بِدُخُولِ الصَّفَرِ وَ اخْتِمْ لَنَا بِالْخَيرِ وَ الظَّفَرِ٠

Bi’smi’llâhi’r-rahmâni’r-rahîm
E’ûzü billahi min şerri hâzâ’z-zamâni ve este’izu bi-hi min şürûri sâiri’z-zamâni ve e’ûzu bi-celâli vechike ve cemâli kudsike en tücîranî mine’l-belâi fi hâzihi’s-seneti ve kına min şerri mâ-kadaytü fîhâ ve ekrimnâ fî’s-saferi yâ ekreme’l-ekremine. Ezhir vahtim hâzihi’ş-şuhûre ‘aleyye bi’s-selâmeti ve’s-sa’âdeti ve li-ehli beyti ve li-‘akribâi ve li-cemîi ümmeti Muhammedin ‘aleyhi’s-salâtü ve’s-selâmu bi-rahmetike yâ erhame’r-râhimine. Allâhümme ferricnâ bi-duhûli’s-saferi vahtimlenâ bi’l-hayri ve’z-zaferi. Manası; Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Bu zamanın ve diğer zamanların şerrinden Allah’a sığınıyorum. Senin celâlin ve cemâline sığınıyorum. Bu yılın belâlarından ve o yıl içerisinde hükmettiğin sıkıntılardan Sana sığınıyorum. Ey ikramı bol olan Allah’ım! Bize Safer ayında ikram et. Ey merhametlilerin en merhametlisi, merhametin hürmetine bu ayları bize, ailemize, akrabamıza ve tüm ümmeti Muhammed’e bereket ve aydınlık kıl. Allah’ım! Safer’in gelişini bize rahatlık kıl. Hayır ve zaferle bitmesini nasib eyle.(Misvak Neşriyat, ibâdet Takvimi ve Dualar, 30-31.s.)

******

Bu dua ay boyunca selam ayetleriyle beraber hergün 1 defa okunmalı.

Bismillâhirrahmânirrahîm,
Fallâhü hayrun hâfizan ve hüve erhamürrâhimîn.
Rabbeneftah beynenâ ve beyne kavminâ bilhakkı ve en-te hayrül fatihin.
Allâhümme yâ müfettihal ebvâb. İftah lenâ ebvâbel hayrat.

******

Selam ayetleri safer ayı boyunca hergün 1 kere okunmalı dolayısıyla enazı ilk ve son çarşamba gece-günü 1 kere okunmalı.

Selam ayetleri

1-Meryem suresi: 15

Ve selâmun aleyhi yevme vulide ve yevme yemûtu ve yevme yub’asu hayyâ(hayyen).

Selâm ona hem doğduğu gün, hem öleceği gün hem de diri olarak ba’solunacağı gün

2-Meryem suresi: 33

Ves selâmu aleyye yevme vulidtu ve yevme emûtu ve yevme ub’asu hayyâ(hayyen).

Ve selâm bana hem doğduğum gün hem öleceğim gün, hem diri olarak ba’s olunacağım gün

3-Saffat suresi:79

Selâmun alâ nûhın fîl âlemîn(âlemîne).

Bütün alemler içinde Nuh’a selam!

4-Saffat suresi:109

Selâmun alâ ibrâhîm(ibrâhîme).

Selâm İbrahime

5-Saffat suresi:120

Selâmun alâ mûsâ ve hârûn(hârûne).

Selam Musa ile Harun’a!

6-Saffat suresi:130

Selâmun alâ ilyâsîn(ilyâsîne).

Selam İlyas’a!

7-Saffat suresi:181

Ve selâmun alel murselîn(murselîne).

Selam tüm peygamberlere!

ARAPÇALARI:

1-Meryem suresi 15

وَسَلَامٌ عَلَيْهِ يَوْمَ وُلِدَ وَيَوْمَ يَمُوتُ وَيَوْمَ يُبْعَثُ حَيًّا
2-Meryem suresi 33

وَالسَّلَامُ عَلَيَّ يَوْمَ وُلِدتُّ وَيَوْمَ أَمُوتُ وَيَوْمَ أُبْعَثُ حَيًّا
3-Saffat suresi 79

سَلَامٌ عَلَى نُوحٍ فِي الْعَالَمِينَ
4-Saffat suresi 109

سَلَامٌ عَلَى إِبْرَاهِيمَ
5-Saffat suresi 120

سَلَامٌ عَلَى مُوسَى وَهَارُونَ
6-Saffat suresi 130

سَلَامٌ عَلَى إِلْ يَاسِينَ
7-Saffat suresi 181

وَسَلَامٌ عَلَى الْمُرْسَلِينَ

******

SAFER AYINDA EN AZI İLK VE SON ÇARŞAMBA GECE veya GÜNÜ 1 DEFA OKUNACAK BİR DUA(veya hergün)

Rivayet olunduğuna göre her kim aşağıda zikredilecek duayı safer ayının her günü okursa Allâh-u Te alâ onu bir dahaki safer ayına kadar o sene olacak bütün bela ve musibetlerden korur. O sene ona asla hiçbir bela isabet etmez.
__________

DUANIN TÜRKÇE OKUNUŞU(Safer ayında hergün <enazı ilk-son çarşambası>1 kere okunacak en önemli dua. Arapçası site ana sayfada postlarda var, bakabilirsiniz.

Bi’smi’llâhi’r-rahmâni’r-rahîm

Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin Abdike ve Nebiyyike ve Resuliken nebiyyil ümmiyyi ve alâ âlihi ve sahbihi ve bârik ve sellim,
Allahümme innî eûzü bike min şerri hazeş şehri ve min şerri hâzel yevmi ve min külli şiddetin ve belâin ve beliyyetil-letî kadderte fîhi Yâ Dehru Yâ Deyhûru Yâ Deyhâru Yâ Kânü Yâ Keynûnü Yâ Keynânü Yâ Ezelü Yâ Ebedü Yâ Mübdîü Yâ Müîdü Yâ Zel Celâli vel İkrâmi Yâ Zel Arşil Mecîdi ente tefalü mâ türîdü.
Allahümme’h rüsnî bi aynikelletî lâ tenâmü fî nefsî ve mâlî ve ehlî ve evlâdî ve dînî ve dünyâyelletîbteleytenî bi suhbetihâ bi hürmetil ebrâri vel ehyâri bi rahmetike Yâ Azîzü Yâ Gaffâru Yâ Kerîmü Yâ Settâru bi rahmetike Yâ erhamer-râhimîn.
Allahümme Yâ şedîdel kuvâ Yâ şedîdel mihâli Yâ Azîzü Yâ Kerîmü Yâ Kebîru Yâ Müteâl, zellelte bi izzetike cemîa halkıke, ikfinî vekfinî an cemîi halkıke Yâ Muhsinü Yâ Mücemmilü Yâ Mütefeddilü Yâ Münimü Yâ Mükrimü Yâ Allahü Lâ ilâhe illâ ente bi rahmetike Yâ erhamer-râhimîne.
Allahümme Yâ Latîfü letafte bi halkıs-semâvâti ve ardı, ültuf bi Nâfî kadâike ve âfinâ min belâike velâ havle velâ kuvvete illâ bike bi rahmetike Yâ erhamer-râhimîn. Hasbünallâhü ve ni’mel vekîlü velâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyîl azîm.
Allahümme bi sirril haseni ve ehîhi ve ceddihi ve ebîhi ve ümmihi ve benîhi ikfinî şerra hâzel yevmi ve mâ yenzilü fîhi Yâ Kâfiyel mühimmâti Yâ Dâfial beliyyâti, feseyekfikehüm Allahü ve hüves-semîül alîmü, ve sallallahü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihi ve sellem.

DUANIN TÜRKÇE MEALİ (kelime kelime değil)

“Ey Allah! Kulun, Nebin ve Rasûlün olan Ümmî Peygamber Efendimiz Muhammed’e ve Ehl-i Beyt’ine ve sahâbesine salât eyle, bereketler yağdır ve selam eyle.

Ey Allâh! Muhakkak ki ben bu ayın ve bu günün şerrinden ve senin bu ayda yarattığın her bir belâ ve musibetten Sana sığınırım. Ey Ezelî! Ey Bakî! Ey Kadîm! Ey Mevcûd! Ey Sâbit! Ey Hakk!
Ey (varlığının) başlangıcı olmayan! Ey sonu olmayan! Ey her şeyi yoktan yaratan! Ey her şeyi tekrar diriltecek olan! Ey celal ve ikram sahibi! Ey ulu Arş’ın sahibi! Sen dilediğini yaparsın!
Ey Allâh! Canımı, malımı, birliktelikleriyle beni imtihana tâbi tuttuğun çocuklarımı, dînimi ve dünyamı hiç uyumayan kudret gözünle muhafaza eyle. İyi ve hayırlı kullarının hürmetine bu duamı kabul eyle! Rahmetinle muamele eyle!
Ey yüce Allâh! Ey günahları bağışlayan! Ey (kullarına karşı) cömert (olan)! Ey günahları örten! Ey acıyanların en merhametlisi rahmetinle muamele eyle! Ey kuvvetleri güçlü ve azabı şiddetli olan Allâh! Ey Kendisi çok güçlü olan! Ey ululuk sahibi! Ey iyilik sahibi! Ey büyük Allâh! Ey yüce Allâh! İzzetinle bütün yaratıklarını zelil kıldın. Bana kâfi gel, mahlukâtın(ın şer ve zararların)a karşı bana kâfi gel!
Ey güzellik veren! Ey yaptığını güzel yapan! Ey (dilediğini) güzelleştiren! Ey fazl-u kerem sahibi! Ey inam eden! Ey ikram eden! Ey Kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan! Ey acıyanların en mer­hametlisi! Ey gökleri ve yeri yaratma lütfunda bulunan Latif. Kazâ ve kaderinde bize lütufta bulun. Belandan bize âfiyet ver. Günahlardan dönüş ve ibâdete kuvvet ancak Senin yardımınladır. Ey acıyan­ların en merhametlisi! Rahmetinle kabul buyur.
Allâh -u Te alâ bize yeter. O ne güzel vekildir. O pek yüce ve çok büyük Allâh’ın yardımı olmadan hiçbir güç ve kuvvet yoktur. Ey Allâh! Hasen ile kardeşinin, dedesi ile babasının, annesi ile oğulları­nın sırrı hakkı için; bugünün şerrine ve bugünde inecek olan belaların şerrine karşı bana kâfi gel! Ey mühim sıkıntılara kâfi gelen ve ey belâları kaldıran! ‘Onlara karşı muhakkak Allâh sana kâfi gele­cektir, O hakkıyla işiten ve hakkıyla bilendir.’
Allâh-u Te alâ, Efendimiz Muhammed e, Ehl-i Beytine ve ashâbının tümüne salât eylesin. Ey Al­lâh! Safer ayında bize bereket ver! Mutluluk ve galibiyetle bitirmemizi nasip et!”
KAYNAK: (Muhammed ibni Hatîriddîn, el-Cevâhiru’l-hams, sh:50-52; İbrâhîm el-Ensârî, Rava’z-zam’ân fifedâili’l-eşhuri ve’l-eyyâm, sh:4; Muhammed Âbidîn, Tenbîhu’l-kulûbi’n-naime ale’l-evrâdi’d-dâime, sh:71-72; Mahnıud Sâmî, el-Ed‘iye ve’l-ezkâr, sh:123-127)

******

Hergün bu dua okunmalıdır. Bu duayı okuyana Allah’ın izniyle hiçbir şey, hiçbir şer dokunamaz. Bu bilgileri paylaşalım.
DUA; Allahümme ferricna biduhulis safer vahtimlena bilhayr vazzafer (ilk 15 gün bu dua yapılır-Son 15 gün biduhulis yerine bihurûcis denir.YANİ; İlk 15 gün safer ayı duası ; Allahümme feccirna bi-duhuli’s-safer vahtim lena bi’l- hayri ve’z zafer” 15 ‘ten sonra ”Allahümme feccirna bi-huruci’s – safer vahtim lena bi’l- hayri ve’z zafer”. MANASI: Allahım bizi saferin girişiyle ( 15’inden sonra çıkışıyla ) ferahlat , genişlet. Bize bu ayı hayırla va zaferle tamamlat. Safer ayı boyunca hergün bu dua 1 kere okunur.

GECE

Enes bin Mâlik’e RA Peygamberimizin SAV öğrettiği çok tesirli bir dua:
Bu duayı sabah (mümkünse güneş doğmadan) 3 kere ve akşam güneş battıktan hemen sonra okuyan korkmaya tek layık olan yalnız ALLAH ‘tan C.C. korksun . Başta zalim devlet başkanı şeytan cin ve insanların şerrinden büyü ve efsunlardan hiçbiri ALLAH ‘ın C.C. izniyle hiçbir şekilde zarar veremez. Hz Osman’dan RA bildirildiğine göre ani belalardanda korunur. Ayrıca Zehir verilse tesir etmez ALLAH ‘ın izniyle (hergün okumak lazımdır): “Bismillahillezi Lâ Yedurrü meâs mihi şey-ün fil-erdi ve lâ fissemai ve hüves semiül âliym”

image

Safer’in son çarşambasının gecesi veya gündüzü

*2 rek’at namaz kılıp birinci ve ikinci rek’atte Fâtiha’dan sonra 11’er “ihlâs” okunacak. Namazdan sonra 7 defa istiğfar edilecek ve el kaldı­rıp 11 defa Salât-ı Münciye ve sonlarında “inneke ‘alâ külli şeydin kadir” okunacaktır. Bu dualarda, “Allâhü Te’âlâ’nın, kendimizi, aile fertlerimizi ve bütün Mü’minleri gökten inen belâlardan, yerden ge­len belâlardan ve bütün belâlardan muhafaza buyurması” için niyaz edilecektir. < “Yâ Rabbi! Beni ve âile efradımı ve bilcümle mü’minleri âfât-ı semâviyye ve arâdiyyelerden (yer ve gök âfetlerinden) ve cemi’ belâlardan muhafaza eyle!”denir.(Şeyh Mahmud Sâmî, el-Ed’iye ve’l-ezkâr, 123-127)>

******

Safer ayının İLK VE SON ÇARŞAMBA GECESİNDE,
yani salı gününü çarşambaya bağlayan gece kılınacak namazdır; İmsaktan evvel kılmak daha iyidir yani teheccüt vaktinde. Ama teheccüt vakti kılınamayacaksa yatsı namazından sonra kılınabilir. (İSLÂM’da gece günden önce gelir. Yani Cuma günü, Perşembe Günü akşam ezanı okunduğunda giriyor, yani Cuma gecesi; perşembe gününü cuma gününe bağlayan gece oluyor)
NAMAZ:1 Rekât : Fatiha’dan Sonra ; 17 Kevser Sûresi
2 Rekât : Fatiha’dan Sonda; 5 İhlâs Sûresi
3 Rekât : Fatiha’dan Sonra ; 1 Felâk Sûresi
4 Rekât : Fatiha’dan Sonra ; 1 Nâs Sûresi
Not:Son çarşamba gecesi bu namaz yerine alttaki namazda kılınabilir. Ama bu namaz kılınırsa çok iyi olur.
DUA:Namaz bitip selam verdikten sonra dua edilir. Bu duada; Allahü Teala’nın kendimizi, aile efradımızı, bütün müminleri yer-gök afetlerden, bütün belalardan koruması için yalvarılır.
İSTİĞFAR:Enaz 7 veya 11kere istiğfar edelim.
SALAVAT:11 kere Salât-ı Münciye (yani salaten tüncina salavatı)

******

*Safer ayının İLK VE SON ÇARŞAMBA GECESİNDE, Bu belalardan korunmak için: Safer ayının son çarşamba gecesi (Salı’yı çarşambaya bağlayan gece) okunacaklar
1: On iki “Fatiha suresi”
2: Yüz “Besmele korunma duası <bu lınkte yazıyor>
3: Yüz “La havle vela guvvete”
4: Yirmi yedi Kadir suresi”
5: Yüz ” Esteğfirullah”
6: Kur’an-ı Kerimde bulunan Selam ayetleri okunur. <en altta vereceğiz>
7: “Allahümme Barik lena Fi Şehrissaferi Vehtim lena Bisseadeti Vezzaferi” veya aşağıda buna benzeri var. Bu dua Safer ayı boyunca okunur.

******

*Salı gününü çarşambaya bağlayan gece kılınacak namazdır; İmsaktan evvel kılmak daha iyidir yani teheccüt vaktinde. Ama teheccüt vakti kılınamayacaksa yatsı namazından sonra kılınabilir. (İSLÂM’da gece günden önce gelir. Yani Cuma günü, Perşembe Günü akşam ezanı okunduğunda giriyor, yani Cuma gecesi; perşembe gününü cuma gününe bağlayan gece oluyor)
NAMAZ:1 Rekât : Fatiha’dan Sonra ; 17 Kevser Sûresi
2 Rekât : Fatiha’dan Sonda; 5 İhlâs Sûresi
3 Rekât : Fatiha’dan Sonra ; 1 Felâk Sûresi
4 Rekât : Fatiha’dan Sonra ; 1 Nâs Sûresi
Not:Son çarşamba gecesi bu namaz yerine alttaki namazda kılınabilir. Ama bu namaz kılınırsa çok iyi olur. Son çarşamba günü namazından sonra okunacak ayeti kerimeler (selam ayetleri)
Selam Ayetleri;

Selamun aleyküm ketebe rabbüküm ala nefsihir rahmeti
Ayetlerimize inananlar sana geldiğinde onlara de ki: Selam size! Rabbiniz merhamet etmeyi kendisine yazdı. Gerçek şu ki: Sizden kim bilmeyerek bir kötülük yapar sonra ardından tevbe edip de kendini ıslah ederse bilsin ki Allah çok bağışlayan çok esirgeyendir.(En’am/54)

Selamun aleyküm bima sabertum fenıme ukbed dari
Melekler Sabrettiğinize karşılık size selam olsun! Dünya yurdunun sonu (cennet) ne güzeldir! (derler).(Ra’d/24)

Selamun aleykümud hulul cennete bima kuntum ta’melune
(Onlar) meleklerin “Size selam olsun. Yapmış olduğunuz (iyi) işlere karşılık cennete girin” diyerek tertemiz olarak canlarını aldıkları kimselerdir.(Nahl/32)

ve selamun aleyhi yevme vulide ve yevme yemutu ve yevme yubasü hayya
Doğduğu gün öleceği gün ve diri olarak kabirden kaldırılacağı gün ona selam olsun!(Meryem/15)

ves selamu aleyye yevme vulidtu ve yevme emutu ve yevme ubasü hayya
Doğduğum gün öleceğim gün ve diri olarak kabirden kaldırılacağım gün esenlik banadır.(Meryem/33)

Selamun aleyke seestağfiru leke rabbi innehu kane bi hafiyya
İbrahim: Selam sana (esen kal) dedi Rabbimden senin için mağfiret dileyeceğim. Çünkü O bana karşı çok lütufkardır.(Meryem/47)

Ves selamu ala menit tebeal huda
Haydi ona gidin de deyin ki: Biz senin Rabbinin elçileriyiz. İsrailoğullarını hemen bizimle birlikte gönder; onlara eziyet etme! Biz senin Rabbinden bir ayet getirdik. Kurtuluş hidayete uyanlarındır.(Taha/47)

Ve selamun ala ibadihillezinastafa
Resulüm!) De ki: Hamd olsun Allah’a selam olsun seçkin kıldığı kullarına. Allah mı daha hayırlı yoksa O’na koştukları ortaklar mı?(Neml/59)

Selamun aleyküm la nebteğil cahiline
Onlar boş söz işittikleri zaman ondan yüz çevirirler ve: Bizim işlerimiz bize sizin işleriniz size. Size selam olsun. Biz kendini bilmezleri (arkadaş edinmek) istemeyiz derler.(Kasas/55)

Selamun kavlen min rabbir rahimin
Onlara merhametli Rabb’in söylediği selam vardır.(Yasin/58)

Selamun ala nuhin fil alemine inna kezalike neczil muhsinine innehu min ıbadinel mu’minine
Bütün alemlerden Nuh’a selam olsun!İşte biz iyileri böyle mükafatlandırırız. Zira o bizim inanmış kullarımızdan idi.(Saffat/79-80-81)

Selamun ala ibrahime inna kezalike neczil muhsinine innehu min ıbadinel muminine
İbrahim’e selam! dedik. Biz iyileri böyle mükafatlandırırız.Çünkü o bizim mümin kullarımızdandır.(Saffat/110-111)

Selamun ala musa ve harune inna kezalike neczil muhsinine innehuma min ibadinel mu’minine”
Musa ve Harun’a selam olsun.Doğrusu biz iyileri böylece mükafatlandırırız. Şüphesiz ikisi de mümin kullarımızdandı.(Saffat/120-121-122)

Selamun ala ilyasine inna kezalike neczil muhsinine innehu min ibadinel mu’minine”
İlyas’a selam! dedik. Şüphesiz biz iyileri işte böyle mükafatlandırırız. Çünkü o bizim mümin kullarımızdandı.(Saffat/130-131-132)

Ve selamun alel murseline
Gönderilen bütün peygamberlere selam olsun!(Saffat/181)

Selamun aleykum tıbtum fedhuluha halidine
Rablerine karşı gelmekten sakınanlar ise bölük bölük cennete sevk edilir oraya varıp da kapıları açıldığında bekçileri onlara: Selam size! Tertemiz geldiniz. Artık ebedi kalmak üzere girin buraya derler.(Zümer/73)

Selamun hiye hatta metleıl fecri
O gece tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.(Kadir/5)
DUA: Son çarşamba günü namazından sonra ayeti kerimeleri okuduktan sonra dua edilir. Bu duada; Allahü Teala’nın kendimizi, aile efradımızı, bütün müminleri yer-gök afetlerden, bütün belalardan koruması için yalvarılır.
İSTİĞFAR:Enaz 7 veya 11kere istiğfar edelim.
SALAVAT:11 kere Salât-ı Münciye (yani salaten tüncina salavatı)”Allâhümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali Seyyidina Muhammedin salâten tüncî-nâ bihâ min cemî il ehvâli velâfât. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâ-cât. Ve tütahhirunâ bihâ min cemîıs seyyiât. Ve terfeunâ bihâ indeke a’led derecât. Ve tübelliğunâ bihâ aksal gâyât. Min cemîil hayratı fil hayati ve ba’del memat. Birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Hasbünallâhü ve ni’melvekîl, ni’melmevlâ ve ni’mennasîr. Guf-râneke rabbenâ ve ileykel masîr amin ya mucibi da’vât velhamdulillahi rabbil alemin.” Okunduktan sonra: sonlarında… İnneke alâ külli şey’in kadîr. denir. SALATEN TÜNCİNA’NIN ANLAMI: ALLAH’IM! EFENDİMİZ MUHAMMED’E (SAV) VE ONUN EHLİ BEYTİNE SALAT ET. BU SALAVAT O DERECE DEĞERLİ OLSUN Kİ: ONUN HÜRMETİNE BİZİ BÜTÜN KORKU VE BELALARDAN KURTARSIN. BİZİM İHTİYAÇLARIMIZI O SALAVAT HÜRMETİNE YERİNE GETİRSİN, BİZİ BÜTÜN GÜNAHLARDAN BU SALAVAT HÜRMETİNE TEMİZLERSİN, O SALAVAT HÜRMETİNE BİZİ DERECELERİN EN ÜSTÜNE YÜCELTİRSİN, O SALAVAT HÜRMETİNE HAYATTA VE ÖLDÜKTEN SONRA DÜŞÜNÜLEBİLECEK BÜTÜN HAYIRLAR KONUSUNDA GAYELERİN EN SONUNA KADAR ULAŞTIRSIN. EY MERHAMETLİLERİN MERHAMETLİSİ BİZE BUNLARI MERHAMETİNLE NASİP ET. ALLA TEALÂ BİZE KÂFİDİR VE NE İYİ BİR DOST, NE İYİ BİR VEKİLDİR. EY RABBİMİZ, SENİN MAĞFİRETİNİ DİLERİZ, DÖNÜŞ YALNIZ SANADIR.

******

*Yine Safer ayının son çarşamba gecesi veya gündüzü iki rek’at namaz kılınıp, birinci rek’atta Fâtiha’dan sonra 7 “Kadir” , ikinci rek’atta Fâtiha’dan sonra 5 “Kevser” okunacaktır.

******

image

image

GÜNDÜZ

*Safer ayının son çarşambasında hayır yapmak , oruç tutmak çok eftaldir.

***

*Bu günün şefaatine nail olmak için safer ayının son çarşambasının 4 rekatlık bir namazı vardır. Bu namaz öğle ve ikindi arasında iki rekatta bir selam verilerek kılınır. Her rekatta Fatiha’dan sonra en az 3 veya 10 ihlas-ı şerif okunması tavsiye edilir. Bu namaz evliyaların namazıdır.

***

*Safer ayının İLK VE SON ÇARŞAMBA GÜNÜ,
öğlen ve ikindi namazı arasında kılınacak namazdır;
NAMAZ:1 Rekât : Fatiha’dan Sonra ; 11 İhlâs Sûresi
2 Rekât : Fatiha’dan Sonda; 11 İhlâs Sûresi
ZİKİR:Bu namazdan sonra 100 kere (11 veya 311 kere de olabilir) “Yâ dâfia’l-belâyâ, idfâ anna’l-belâyâ, fallâhü hayrun hâfizan ve hüve Erhâmü’r-Râhimin, inneke alâ külli şey’in kadir” okunmalı ve dua edilmelidir. Anlamı: Ey belaları def ‘eden Allah’ım! Belaları bizden uzaklaştır. Allah muhafaza edicilerin en hayırlısıdır ve O merhamet edicilerin en merhametlisidir. Muhakkak ki senin Kudretin her şeye yeter. (Amin)

***

image

Cübbeli Hocanın dua ve zikirlerinden

image image image

Ayet’el-Kürsi’nin  SIRRI DUASI (Her Arabi ayın son çarşamba günü yada gecesi okunması makbuldür. )

Ayet’el-Kürsi’nin SIRRI DUASI
Bu duayı 1 yada 3 kere sabah yada akşam okuyabilirsiniz ..

DİLEKLERİN YERİNE GELMESİ,

SIKINTILARIN AÇILMASI,

İŞLERİN KOLAYLAŞMASI VE

DÜŞMANLARIN MAĞLUP OLMASI GİBİ BİR ÇOK SIRLAR VARDIR ..

DUAYI HER KAMERİ AYIN SON ÇARŞAMBA GECESİNDE OKUMAKTA FAZLACA FAYDA VE SIRLAR VARDIR ..

KİŞİ DUAYI OKUDUKTAN SONRA .. DİLEKLERİNİ MEVLA TEALA’ DAN İSTEYEBİLİR ..
Bismillahirahmanirrahim
“Elhamdülillahillezi halagalavelime ve yesseral ulume ve ecral eflake ve sehharan nucume vesteva fi’ilmihil
mendugu vel mefhumu ve ye’lemuzzavehira vessiralmektum, li külli hayyi indehu rizgu megsumevve ecelumme’elu mulli
yevmi mehtum subhaneh ( Allahu la ilahe ille hüvel hayyul kayyum ) efnel gurunel meziyete gavmem be’de gavmi ve
ebededed duhural halieye yevmembe’ede yevmivve adele fi ehka mihi fele yelhaguhu levm. Subhaneh ( te’huzuhu sinetüvvele mevm ) teabbedel beraye bi ferzibbe’de ferzivve eczelelel adaye fe efzale fil besti ve adele fil gabd.
Subhaneh ( Le hü me fissemevati ve me fil ard ) ve esbele alal usati Kenefe setrihi ve mennihi ve sekkene ravatil haifine minhü biemnihi ve menne alal mü’münine bi lütfihi ve yümnihi ve yeserattaati li ibedihi bi hüsni avnihi subhaneh. ( men zellezi yeşfeu indehu ille bi iznih ) halagal ibede verazegahüm ve ehlerraşadi bi da atihi veffegahüm ve bi merzatihi esafehüm veçtebehüm, ve ehlelibedi bi azabihi havvefehüm. subhaneh ( ye’lemü ma beyne eydihim veme halfehüm. ) halaga me şe’e keme şe’e ve hakeme ala me şe’e bime şe’e ve gadderal eşye’e keyfe şe’e subhaneh ( ve le yuhidune bişey immin ilmihi ille bimaşe’e ) mükevvinuddde rayni ve haliguhume ve münşiussegaleyni ve melikühüme ve rabbülmeşri gayni ve rabbül megribeyni veme beynehüme.
Subhaneh ( vesia kürsiyyuhussemevati vel ard. Vele yeüduhu hifzühume ) ve teberake rabbune zül ihsenillezi lem yüşe rikhü fil gıdemil ezeliyyi gadim. e-adde li evliyeihi deranneimi ve ekramehüm fihe binnezeri ile vechihil kerim ve eadde li e’adeihi azebelcehim yuzillü meyyeşeu ve yehdi meyyşeu ila sıratim mustagim. subhaneh ( ve hüvel aliyyul azim ) Allahümme Salli ala nebiyyike ve abdike ve resulikemuhammedinil muhtar sahi bil mü’cizeti veleser veddileleti vel esrari vel kerameti vel enveri sallallahu teale aleyhi ve ala elihi ve ehlihi beytihil ehyer ve eshabihil ebrari vel muhacirine vel ensari vettebiine lehüm bi ihsani ile yevmiddin.
Allahümme enzil aleyne fi hezihisseati min hayrike ve beraketike me enzelte ala evliyeike ve hassaste bihi ehbebeke
ve ezigne berde afvike ve halavete meğfiratike venşür aleyne rah metekelleti vesiat külle şeyivverzugne minke
gabulev ve tevbettennesuhav ve icebe tev ve megfiratev ve afiyeten teummü nefsi ve ehli ve ehbebi men hazarani ve men gabeanni birahmatike ya erharrahimin allahümme la tühayyibne mimme se’elneke vele tehrimne mimme racevneke Vehfezne
filmehye vel memeti inneke mücibuddeaveti. Amin.”Sonunda selavat Ve Fatiha okuyalım.(türkçesi trfmzdan kontrol edilmedi-mümkünse arapçasını veya mealini okuyunuz)

MEALİ:
Bismillahirahmanirrahim
Bütün hamdlar âlemleri halkeden, ilimleri kolay eden, felekleri yürüten, yıldızlar müsahhar kılan, konuşulan ile anlaşılan herşey ilminde eşit gelen, her dirinin kendi nezdinde taksim edilen bir rızkı ve kararlanmış gün için malum eceli bulunan Allâh’a mahsustur. O’nu tesbih ( tüm noksan sıfatlardan tenzih) ederim. ”Allâh ki ; kendisinden başka ilâh yoktur!(Başı ve sonu olmayan, Zât’ına ait bir hayatla) Hayy’dır; (yarattıklarını yönetme ve koruyup kollama işini daima üstlenmiş bir) Kayyum’dur.”
O Allâh geçmiş kavimleri ardarda yok etti, geçen asırlar halkını gün be gün yok etti, hükümlerinde adeletli olduğu için Kendisine hiçbir kınama yol bulamadı. O’ nu tesbih (tüm noksan sıfatlardan tenzih) ederim. ”Ne (uyku öncesindeki) bir gevşeme, nede bir uyku kendisini tutamaz.”
Mahlükatı ardarda farzlarla ibadetiyle mükellef etti, lütuflarını bol yapıp genişlikle lütfetti, daraltmakta ise adeletli davrandı. O’nu tesbih (tüm noksan sıfatlardan tenzih) ederim. ”Göklerde olanlar ve yerde bulunanlar (mülkiyet ve hakimiyet bakımından) sadece o’na aittir.”
Kereminin ve örtmesinin hıcâbını âsiler üzerine sarkıttı, verdiği güvenceyle Kendisinden korkanların korkularını teskin etti, lütfu bereketiyle müminlere ihsanda bulundu, güzel yardımıyla kullarına tâatleri kolay etti. O’nu tesbih (tüm noksan sıfatlardan tenzih) ederim.
”Kimdir şu kimse ki, O’nun izni olmadan nezdinde şefaat edebilecekti?
Kulları yarattı ve rızıklandırdı, ruşd sahiplerini tâatına muvaffak kıldı, rızasına erdirdi ve seçkin kıldı, inatçıları azabıyla tehdit etti. O’nu tesbih (tüm noksan sıfatlardan tenzih) ederim. ”O (yarattıklarının) önlerinde olanları da, arkalarında bulunanları da;(onların geçmiş-gelecek, dünyâ-âhiret, görülen ve görülmeyen her şeylerini) bilmektedir.
Dilediğini dilediği şekilde halketti, dilediğine dilediğiyle hükmetti, varlıkları dilediği şekilde takdir etti. O’nu tesbih ( tüm noksan sıfatlardan tenzih ) ederim.”(öğretmeyi) dilediği şeyler hariç, onlar O’nun ilmi(nin tealluk ettiği sonsuz bilgileri) nden hiçbir şeyi kavramayazlar.”
İki cihanın mükevvini ve yaratıcısı O’dur. İns-ü cinin Mûcidi ve Mâliki O’dur. İki meşrik ile iki mağribin ve ikisi arasındakilerin Rabbi O’dur. O’nu tesbih ( tüm noksan sıfatlardan tenzih ) ederim. ”(Arş’ının önündeki tahtı olan) Kürsü’sü (ise) gökleri ve yeri kaplamıştır. O ikisini(n yedi kat tabakalarını)korumak kendisine hiç de ağır gelmez.”
İhsan sahibi Rabbimiz çok bereketlidir. Ezeli kıdeminde hiçbir kadim O’na ortak değildir, dostlarına nimet yurdu hazırlamış ve orada onlara keremli cemâline bakma nimeti ikram etmiştir. Düşmanlarına cehennem azabı hazırlamıştır. O dilediğini saptırır, dilediğini ise dosdoğru yola iletir. O’nu tesbih ( tüm noksan sıfatlardan tenzih ) ederim. ”(Eş ve benzerden, tüm noksanlık emâreleri ve sonradan olma belirtilerinden son derece yüce olan) Aliyy’de(zâtı’na nispette, herşeyin değersiz kalacağı bir büyüklük sahibi olan) Azim de ancak O’dur.!”
Ey Allâh! Peygamberin, Kulun ve Rasûlün olan; mucizeler, eserler, delâletler, sırlar, kerâmetler ve nurlar sahibi Muhammed-i Muhtârâ salât eyle. Allâh-u Te’âlâ ona, ailesine, hayır sahibi Ehl-i Beyt’ine, iyilik sahibi ashab-ına, muhacirler ile ensara ve ceza gününe kadar iyilikte onlara uyanlara salât eylesin.
Ey Allâh! Bu saatte sen bizim üzerimize hayrından ve bereketinden, dostlarının üzerine indirmiş ve kendisini sevdiklerini kendisiyle seçkin kılmış olduğun şeyleri inzal eyle, affının serinliğini ve mağfiretinin halâvetini bize tattır, herşeyi kaplamış olan o engin rahmetini üzerimize neşret. Sen bize tarafından kabul, nasuh tevbesi, icabet, mağfiret ve beni, ailem ve sevdiklerimden yanımda olan ve olmayanları kaplayacak bir afiyet nasib et. Ey acıyanların en merhametlisi ! Rahmetinle ( kabul et).
Ey Allâh! Sen bizi, Senden istediklerimizden umutsuz etme, Sen umduklarımızdan mahrum etme, hayatımızda ve ölümümüzde bizi muhafaza eyle. Duaları kabul eden ancak sensin. ÂMİN
(eş-şeyh Abdül-mecid ibni Tâhâ ez-zu’bi, ithâfü’l-ekâbir fi sırâti ve menâkıbi’l – imâmı Muhyiddin Abdilkâdîr el-ceylânî, el hasenî el-huseynî, sh 561-562)

******

AYRICA; ”SAFER AYINDA HERGÜN YAPILACAKLAR LİSTELERİ”Nİ UYGULAYIN (SON ÇARŞAMBA GECE VEYA GÜNDÜZÜ). Buradaki metinler için ”hergün yapılacaklar kısmına tıklayınız.”

image

image

image

image

 

image