TERAVİH NAMAZI

Nafiledir, Ramazan ayına mahsustur.
Kadın-erkek için sünnettir.
Yatsı namazından sonra-vitir namazından önce kılınır
Vakti gecenin son anına kadar devam eder
20 rekattir. Müekked sünnettir.
Bu namaza Resulullah (SAV), 4 halife devam etmiştir.
Cemaatle kılınması da bir kifaye sünnettir. (Yani bütün mahallenin insanları bu namazı cemaatle kılmayıp, evde yalnız başlarına kılsalar sünneti terkedip, hata işlemiş olurlar.
NOT: 4 rekatte bir, miktar oturulup dinlenildiği için bu 4 rekata (TERVİHA) denir. Bu namazda 5 terviha vardır. (TERVİHA=Nefsi rahatlandırmak demektir). Çoğulu Teravih’dir.
Teravih Niyeti: Teravih namazına, veya vaktin sünnetine veya gece ibadetine niyet etmek ihtiyat bakımından daha uygundur. Fıkıh alimlerine göre (namaza) veya (nafile namaza) niyet edilmeside caizdir.

*2 rekatta selam vererek (10 selamla) bitirmek daha faziletlidir.

*4 rekatta da selam verilebilir.

* 8, 10, 20 rekatta bir selam verilerek bitirmek caizdir. Fakat mekruh sayılmaktadır.

*Hz. Ayşe’den; Resulullah (SAV): Ramazan ilk gecesi, mescitte namaz kıldı. İnsanlarda tabi oldu. Sabahleyin herkes bu namazdan bahsediyordu. 2. gece katılanlar çoğaldı, Resulullah (SAV) namaz kıldı, insanlar ona tabi oldu. 3. gece sayı çok fazla olup, mescide sığmadı. Resulullah (SAV), mescide gitmedi. Sabah namazından sonra şöyle dedi. Size bu namazın farz olmasından korktum, zira siz güç yetiremexsiniz.

*Resulullah (SAV) teravihi farz olarak emretmemekle beraber, ashabını bu namazı kılmaya teşvik ederdi. Vefatından sonra Hz.Ebubekir, halifeliğindedurum devam etti. Hz. Ömer herkesi topladı ve Übey bin Ka’b imamlığında cemaatle bu namazı kıldırdı (müslim).

*Kim sevabını Allahtan umarak geceleri namaz kılarak Ramazanı ibadetle geçirirse, geçmiş günahları (kul hakkı hariç) bağışlanır (Buhari).

*İmanla sevap umarak oruç tutar, teravih kılarsa, anasından doğduğu gibi temiz olur.

* Allah, Ramazan orucunu farz kıldı, ben de teravih namazını sünnet kıldım. Kim bunları yaparsa küçük günahlarından temizlenir.

IMG_9514

*Hz. Ali şöyle dedi. Hz. Ömer, bu teravih namazını benden işttiği bir hadis üzerine bu şekilde kıldırmaya başladı. O hadis nedir dediler. Hz. Ali: Arş etrafında (Haziretül Kuds) denilen bir yer var. Orası nurdan. Orada çok melek bulunup, biran durmadan ibadet ederler.Ramazan gelince Allahtan izin isteyip yeryüzüne gelip, insanlarla beraber namaz kılarlar. Ramazan boyu hergece yere inerler. Kim onlara dokunur, ebediyyen mutlu olup, asi olmazlar. Hz. Ömer bu hadis üzerine, buna en layık biziz deyip, insanları topladı.Übey bin Ka’b’ın imamlığında onlara teravih kıldırdı.

*Ramazan ayının ilk gecesi gök kapıları açılır. Sonuna kadar kapanmaz. Herhangi bir gecesinde (teravih) namaz kılan bir kula her secdeye karşılık 1500 sevap-cennette köşk verir.

İlk gün oruç tuttuğunda, o günden önceki Ramazan ayından o güne kadar günahları affedilir.
Sabah namazından-gün batana kadar hergün 70.000 melek ona istiğfar eder. Ramazan ayı-gece-gündüz her secdesine karşılık cennette ağaçlar dikilir. Hadis
*Resulullah (SAV)’e biri gelir. Ben şehadet getiririm (Allahtan başka ilah olmadığına, senin onun Resulu olduğuna, 5 vakit namaz kılar, Ramazanı tutar, teravih kılar, zekat veririm. Resulullah (SAV) derki; Bu hal üzere ölen sıddık ve şehittir. Hadis

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s