imageimageimage

RAMAZANI ŞERİFTEKİ ZİKİRLER

İftardan önce yapılabilecek orijinal bir dua

Bir iki lokma yedikten sonra,

(Zehebez-zama’ vebtellet-il uruk ve sebet-el-ecr inşaAllahu Teâlâ)

denir ve yemeğe başlanır.

Bu iftar duasının mânâsı ise şöyledir:

(Açlık bitti. Damarlarımızın suya kavuşma vakti geldi. İnşallah sevab hâsıl oldu.)

(Ebû Dâvûd, Sıyam 22)

Not; bu iftar duasını okumak, teravih kılmak ve hatim okumak önemli sünnettir. [sünnet olduğu (Tebyîn)in Şelbî hâşiyesinde yazılıdır.]

——

ORUÇLUNUN İFTARINI AÇTIKTAN SONRA YAPACAĞI DUA

(Zehebez-zama’ vebtellet-il uruk ve sebet-el-ecr inşaAllahu Teâlâ)

(( ذَهَبَ الظَّمَأُ وَ ابْتَلَّتِ الْعُرُوقُ، وَ ثَبَتَ اْلأَجْرُ إِنْ شَاءَ اللهُ.))

“(Kuruluğun gitmesiyle) susuzluk gitti; damarlar ıslandı, (yorgunluk ortadan kalktı ve) Allah’ın izniyle ecir sâbit oldu.”[1]

(( اَللَّهُمَّ إِنيِّ أَسْأَلُكَ بِرَحْمَتِكَ الَّتيِ وَسِعَتْ كُلَّ شَيْءٍ أَنْ تَغْفِرَ ليِ.))

“Allahım! Her şeyi kaplayan rahmetinle beni bağışlamanı dilerim.”[2]

[1] Ebu Dâvud, (2/306) ve Diğerleri. Bkz. Sahih-i-Câmi (4/209).

[2] İbn-i Mâce, (1/557), Abdullah b. Amr’ın -Allah ondan râzı olsun- duâsından. Hafız İbn-i Hacer, hasen olduğunu söyler, el-Ezkâr. bkz. şerhi (4/342).

————-

Ramazanın son iftarı

Akşam namazına

1 saat kala

1 bardak suya (veya sürahi tüm aile için)

bir Vakıa suresi

birde Al-i İmran 36.37.ayet

okunup iftarda içilirse sene boyunca rızkı bol olur inşaALLAH..

فَلَمَّا وَضَعَتْهَا قَالَتْ رَبِّ إِنِّي وَضَعْتُهَا أُنثَى وَاللّهُ أَعْلَمُ بِمَا وَضَعَتْ وَلَيْسَ الذَّكَرُ كَالأُنثَى وَإِنِّي سَمَّيْتُهَا مَرْيَمَ وِإِنِّي أُعِيذُهَا بِكَ وَذُرِّيَّتَهَا مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ ﴿٣٦﴾

Fe lemmâ vadaathâ kâlet rabbi innî vada’tuhâ unsâ vallâhu a’lemu bi mâ vadaat ve leysez zekeru kel unsâ, ve innî semmeytuhâ meryeme ve innî uîzuhâ bike ve zurriyyetehâ mineş şeytânir racîm(racîmi).

فَتَقَبَّلَهَا رَبُّهَا بِقَبُولٍ حَسَنٍ وَأَنبَتَهَا نَبَاتًا حَسَنًا وَكَفَّلَهَا زَكَرِيَّا كُلَّمَا دَخَلَ عَلَيْهَا زَكَرِيَّا الْمِحْرَابَ وَجَدَ عِندَهَا رِزْقاً قَالَ يَا مَرْيَمُ أَنَّى لَكِ هَذَا قَالَتْ هُوَ مِنْ عِندِ اللّهِ إنَّ اللّهَ يَرْزُقُ مَن يَشَاء بِغَيْرِ حِسَابٍ ﴿٣٧﴾

Fe tekabbelehâ rabbuhâ bi kabûlin hasenin ve enbetehâ nebâten hasenen, ve keffelehâ zekeriyyâ kullemâ dehale aleyhâ zekeriyyal mihrâbe, vecede indehâ rızkâ(rızkan), kâle yâ meryemu ennâ leki hâzâ kâlet huve min indillâh(indillâhi), innallâhe yerzuku men yeşâu bi gayri hısâb(hısâbın).

ALLAH cc oruçlarımızı kabul eylesin. Nice

ramazanlara kavuşmayı ve hakkıyla eda etmeyi nasip eylesin. Amin…

Muhammed Taybe Kaviy

Mustafa el Rabbani el Tokadi

10 GÜNLÜK ZİKİRLER

Ebu Hureyre (Radıyallahu Anh)’dan mervi:

 “Ramazan ayının evveli büyük bir rahmettir, ortası tam bir mağfirettiri sonu ise cehennemden azattır.”

Ramazan ayının ilk on gün zikri (hergün 100kere)

يَا اَرْ حَمَ الرَّاحِمِينَ “ ya erhamerrahimin”

 “Ey acıyanların en merhametlisi!”

 

Ramazan ayının ikinci on gün zikri (hergün 100kere)

يَا غَفَّا رَا لزُّ نُو بِ “ya gafferazzünubi”

“Ey tüm günahları çokça bağışlayan”

 

 Ramazan ayının üçüncü on gün zikri (hergün 100kere)

يَا مُغْتِقَ الرْرِقَا بِ

“ya mu’tigarrigabi” “Ey boyunları (cehennemden) azad eden!”

(Veya Yâ Atikarrikâb’ta olabilir.)

————

Ramazan ayı müddettince aşağıdaki zikirlerin yapılmasını  tavsiye edilir:

Cuma günleri: 1000 defa “Allah Allah” diye tesbih çekilir.

Cumartesi günleri: 1000 defa “Lâ İlâhe İllallah“ kelime-i tevhidi çekilir.

Pazar Günleri: 1000 defa “Ya hayyü ya kayyüm” diye tesbih çekilir.

Pazartesi Günleri: 1000 defa “lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîym” denmelidir.

Salı günleri: 100 defa “Cezallahü anna Muhammeden sallallahü Teala Aleyhi ve sellem ma hüve ehlüh” Salavatı çekilir.

Çarşamba Günü: Bin defa(1000) “Estağfirullah el-Azîm ve etûbu ileyh” istiğfarını çekmelidir.

Perşembe günü: 1000 defa (Bin) “Subhânallâhi ve Bihamdihi, Subhânallâhi’l-Azîm.”

Bir haftalık dua ve zikirler adet sayısına göre ramazan boyunca devam edilirse çok büyük derecelere ulaşılır. Allah indinde has ve makbul bir kul olunur. Nas indinde ise sevimli bir varlık olursun. Bu zikirlerini fazileti Hadis-i Şeriflerle bildirilmiştir.

Bu vird, bu vazifeyi ramazandan sonra ki günlerde ve haftalarda devam etmek aynı sevabı kazandırır. Bunları okumaya devam ettiğinde hal ve durumunda bir yükselme göreceksindir. En faziletli zikir çeşitleri bunlardır.

Not; (1000 yerine 100 de olabilir veya tek sayıda istenilen kadar olabilir, vakit kısıtı varsa)

Ramazanın ilk perşembe günü

Tecrübe ile sabittir.

Ramazan ayının ilk perşembe günü ( sabah namazını kıldıktan sonra Ali İmran Suresi Ayet 154’ü kim 27 kere okursa ne muradi var ise kabul olur Biiznillah

ÂLİ İMRÂN-154 Ayetinin Türkçe Okunuşu:

Summe enzele aleykum min ba’dil gammi emeneten nuâsen yagşâ tâifeten minkum, ve tâifetun kad ehemmethum enfusuhum yezunnûne billâhi gayral hakkı zannel câhiliyyeh(câhiliyyeti), yekûlûne hel lenâ minel emri min şey’(şey’in), kul innel emre kullehu lillâh(lillâhi), yuhfûne fî enfusihim mâ lâ yubdûne lek(leke), yekûlûne lev kâne lenâ minel emri şey’un mâ kutilnâ hâhunâ, kul lev kuntum fî buyûtikum le berezellezîne kutibe aleyhimul katlu ilâ medâciihim, ve li yebteliyallâhu mâ fî sudûrikum ve li yumahhısa mâ fî kulûbikum, vallâhu alîmun bi zâtis sudûr(sudûri).

ÂLİ İMRÂN-154 Ayeti Türkçe Meali: Sonra (Allah), bu gamın arkasından sizin üzerinize sükûnet veren bir uyku indirdi, içinizden bir grubu sarıp kaplıyordu ve diğer grup, canlarını önemsemişti (canlarının kaygısına düştüler). Allah’a karşı cahiliyye zannı ile haksız zanda bulunuyorlar: “Bu emirden bize bir şey (bir nasib) var mı?” diyorlar. (Onlara): “Muhakkak ki emirlerin hepsi Allah’ındır.” de. İçlerinde sana açıklamadıkları bir şey saklıyorlar. “Bu emirden bize bir şey (bir nasib) olsaydı, burada öldürülmezdik.” diyorlar. Eğer siz, evlerinizde bile olsaydınız, üzerlerine katl (öldürülmeleri) yazılmış olanlar, yatacakları (ölüp düşecekleri) yere mutlaka çıkıp giderlerdi. (Bu) Allah’ın sizin sinelerinizde olanı sınamak ve kalplerinizde olandan (şüpheden), sizi temize çıkarmak (fitneden kurtarmak) içindir. Ve Allah, sinelerde olanı en iyi bilendir.

Cübbeli Ahmet Hocanın bir video sohbetinde  dinledim ve  sizlerle  paylaşmak istedim. Zaten dualarımızı Kur’an-ı Kerim’de geçen  Âyetler ile okuduğumuz zaman daha makbul olur.

Kur’an-ı Kerimde Geçen harflerin  hepsini içerdiğini belirtiyor. Okuyabilidğimiz kadar yada 29 defa okuyalım .Rabbim dualarımızı kabul etsin.

Birinci Ayet-i Kerim Âli İmrân süresi 154 ncü  Âyet-i Kerim:

“Summe enzele aleykum min ba’dil gammi emeneten nuâsen yagşâ tâifeten minkum, ve tâifetun kad ehemmethum enfusuhum yezunnûne billâhi gayral hakkı zannel câhiliyyeh(câhiliyyeti), yekûlûne hel lenâ minel emri min şey’(şey’in), kul innel emre kullehu lillâh(lillâhi), yuhfûne fî enfusihim mâ lâ yubdûne lek(leke), yekûlûne lev kâne lenâ minel emri şey’un mâ kutilnâ hâhunâ, kul lev kuntum fî buyûtikum le berezellezîne kutibe aleyhimul katlu ilâ medâciihim, ve li yebteliyallâhu mâ fî sudûrikum ve li yumahhısa mâ fî kulûbikum, vallâhu alîmun bi zâtis sudûr(sudûri).”

ثُمَّ أَنزَلَ عَلَيْكُم مِّن بَعْدِ الْغَمِّ أَمَنَةً نُّعَاسًا يَغْشَى طَآئِفَةً مِّنكُمْ وَطَآئِفَةٌ قَدْ أَهَمَّتْهُمْ أَنفُسُهُمْ يَظُنُّونَ بِاللّهِ غَيْرَ الْحَقِّ ظَنَّ الْجَاهِلِيَّةِ يَقُولُونَ هَل لَّنَا مِنَ الأَمْرِ مِن شَيْءٍ قُلْ إِنَّ الأَمْرَ كُلَّهُ لِلَّهِ يُخْفُونَ فِي أَنفُسِهِم مَّا لاَ يُبْدُونَ لَكَ يَقُولُونَ لَوْ كَانَ لَنَا مِنَ الأَمْرِ شَيْءٌ مَّا قُتِلْنَا هَاهُنَا قُل لَّوْ كُنتُمْ فِي بُيُوتِكُمْ لَبَرَزَ الَّذِينَ كُتِبَ عَلَيْهِمُ الْقَتْلُ إِلَى مَضَاجِعِهِمْ وَلِيَبْتَلِيَ اللّهُ مَا فِي صُدُورِكُمْ وَلِيُمَحَّصَ مَا فِي قُلُوبِكُمْ وَاللّهُ عَلِيمٌبِذَاتِ الصُّدُورِ

İkinci Âyet-i Kerim ise Fetih süresi son ayeti kerimdir.

“Muhammedun resûlullâh(resûlullâhi), vellezîne meahû eşiddâu alâl kuffâri ruhamâu beynehum terâhum rukkean succeden yebtegûne fadlen minallâhi ve rıdvânen sîmâhum fî vucûhihim min eseris sucûd(sucûdi), zâlike meseluhum fît tevrât(tevrâti), ve meseluhum fîl incîl(incîli), ke zer’in ahrace şat’ehu fe âzerehu festagleza festevâ alâ sûkıhî yu’cibuz zurrâa, li yagîza bihimul kuffâr(kuffâra), vaadallâhullezîne âmenû ve amilûs sâlihâti minhum magfiraten ve ecren azîmâ(azîmen).”

مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاء بَيْنَهُمْ تَرَاهُمْ رُكَّعًا سُجَّدًا يَبْتَغُونَ فَضْلًا مِّنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا سِيمَاهُمْ فِي وُجُوهِهِم مِّنْ أَثَرِ السُّجُودِ ذَلِكَ مَثَلُهُمْ فِي التَّوْرَاةِ وَمَثَلُهُمْ فِي الْإِنجِيلِ كَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ يُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِيَغِيظَ بِهِمُ الْكُفَّارَ وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنْهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا

Kaynak : Cübbeli Ahmet Hoca

Ramazan-ı şerifin yirmi üçüncü (23.) gecesi Sure-i Ankebut ve Sure-i Rum okunur.

Ramazan-ı şerifin herhangi bir gününde 363 (üç yüz altmış üç) İhlas-ı şerif okunur.

Muhammed Arvasi hz.

*Ramazanda Allahı zikreden affedilmiştir. *Ramazanı Şerifte isteyen mahrum olmaz. Hadis

<<**>> İlk 10 gün hergün 100 kere -Yâ Erhamer Râhimîn- Merhametlilerin en merhametlisi Allahım!

<<**>> İkinci 10 gün hergün 100 kere – Yâ Gaffâraz zünûb – Ey günahları en çok affeden Allahım!

<<**>> Üçüncü 10 gün hergün 100 kere – Yâ Âtikar rikâb – Ey günahkarları cehennemden azad eden Allahım!

* Herkim Recep-Şaban-Ramazanda öğle-ikindi arasıEstağfirullah Estağfirullah Estağfirullahe’l-azim el- Kerim, ellezi la ilahe illa hüvel’l-hayyül- Kayyüm ve etübü ileyh, tevbete abden zalimin li nefsihi, la yemlikü li nefsihi mevten vela hayaten vela nuşura. derse Allah yazıcı meleklere, bu kulun defterindeki günahlarıyla alakalı yazıları yakın, der.

*Ramazan ayında 4 şeye ihtimam gösterin.

Kelimeyi Tevhidi çok söyleyin. “Lâ ilâhe İllellâh, Muhammedün Resûlüllah.”
Tevbe- istiğfar edin. Estağfirullahe’l-azim el- Kerim, ellezi la ilahe illa hüvel’l-hayyül- Kayyüm ve etübü ileyh
Cenneti A’la’yı isteyin.
Cehennemden Allaha sığının.
*Ramazan ayının 1-den sonuna kadar hergün(tesbihin 100 boncuğuna Lâ ilâhe İllellâh, 100.de Muhammedün Resûlüllah) bir tesbih bu şekilde çekilir.( 1000 kere tesbih çok efdaldir). Kelimeyi Tevhid hergün 1000 kere tesbih edilirse , Ramazan sonunda 30.000 tamamlanır.

*Bir defa Kelimeyi Tevhid getiren 4000 adet büyük günahı silinir. (hadis)

*İbrahim Nehâî buyurur; Ramazanda

bir oruç, 1000 oruçtan,
bir tesbih, 1000 tesbihten,
bir rekat, 1000 rekattan üstündür.(diğer aylardaki)

————————–===============———————-

Ramazanin 14. günü
Ramazanın 14. günü İsra suresinin son sayfasını (veya 105. Ayetini) ikindi namazını kıldıktan sonra 1 su bardağı suya 15 kere (veya 11) her ne niyetiniz varsa söylenir ve bu Ayet okunur ve oruç onunla açılır.

Ramazan ayının 15. gecesi kim bir bardak süte Yasin Suresini okuyup içerse o kişiye Ledün ilmi verilir.

Hakkında bilgi;

Ramazanın 14. Günü ikindi namazından sonra iftardan önce kim bu ayeti okuyup bir bardak suya üfleyıp orucunu onunla açarsa, dünya ahiret bütün dert elem ve kederlerıni alır. Ayet “VE BİL HAGGI ENZELNAHÜ VE BİL HAGGI NEZEL. VE MAA ERSELNAKE İLLA MÜBEŞŞİRAV VE NEZİRA. İsra süresi 105. Ayet

11 defa okunacak, belki bilenlerimiz vardir .

kaynak: büyüklerimizin femi saadetleri

Coluk cocugumuz icinde yaparsak iyi olur

ruhul Furkan tefsiri

———

!!!(15 defa da okunabilir.)

Veya

RAMAZÂN-I ŞERÎF AYI 15. Gecesi İSRÂ SÛRESİ SON SAYFASI

Ramazanın 14. Günü İsra suresinin son sayfası ( 105. Ayetinden itibaren )15 kez okuyup suya üflenip AKŞAMI 15. Gecesi İFTARI da içilirse bütün hastalıklardan şifa bulur biiznillah. bi sürahi suya okursanız ailece içebilirsiniz.

Bu ayetler okunduktan sonra tilevet secdesi yapılır.

Tilavet secdesi yapmak için abdestli olunulur ve de kıbleye yönelinir.Daha sonra niyet edilir.(Ya Rabbi niyet ettim senin rızan için tilavet secdesi yapmaya).Niyetten sonra “Allahu Ekber” diye tekbir getirilerek direk olarak secdeye gidilir (Eller havaya kaldırılmaz ruku yapılmaz veya ayakta başba bir şey okunmaz).

Secdede en az 3 kerre “Subhane rabbiyel’A’la” denilir.

Bir secde yapıldıktan sonra yine “Allahu Ekber” diye tekbir getirilerek ayağa kalkılır.

Dua gibi eller kaldırılarak; Bakara Suresinin 285. ayetindeki “Semi’na ve ata’na ğufra;neke Rabbena ve ileykel masir” ayeti celilesi okunur.

Bu şekilde tilavet secdesi yapılmış olunur.

İSRÂ SÛRESİ SON SAYFASI

105: Ve bil hakkı enzelnâhu ve bil hakkı nezel(nezele), ve mâ erselnâke illâ mubeşşiren ve nezîrâ(nezîren).

106: Ve kur’ânen faraknâhu li takreehu alen nâsi alâ muksin ve nezzelnâhu tenzîlâ(tenzîlen).

107: Kul âminû bihî ev lâ tu’minû, innellezîne ûtul ilme min kablihî izâ yutlâ aleyhim yahırrûne lil ezkâni succedâ(succeden). (SECDE ÂYETİ)

108: Ve yekûlûne subhâne rabbinâ in kâne va’du rabbinâ le mef’ûlâ(mef’ûlen).

109: Ve yahırrûne lil ezkâni yebkûne ve yezîduhum huşûâ (huşûan).

110: Kulid’ullâhe evid’ur rahmân(rahmâne), eyyen mâ ted’û fe lehul esmâul husnâ, ve lâ techer bi salâtike ve lâ tuhâfit bihâ vebtegı beyne zâlike sebîlâ(sebîlen).

111: Ve kulil hamdu lillâhillezî lem yettehız veleden ve lem yekun lehu şerîkun fîl mulki ve lem yekun lehu veliyyun minez zulli ve kebbirhu tekbîrâ(tekbîren).

******

İSRÂ SÛRESİ SON SAYFASI MEALİ:

105-Ve Hakk’ı (Kur’ân’ı), O’nu, Biz indirdik. Ve Hakk ile indi. Seni, müjdeleyici ve uyarıcı olmandan başka bir şey için göndermedik.

106-Ve Kur’ân-ı Kerim; onu kısımlara (sure sure ve âyet âyet) ayırdık. İnsanlara, onu muksin olarak (uzun sürede) okuman için tenzîlen (kısımlara ayırıp, uzun sürede okunabilecek şekilde), bir indirişle indirdik.

107-De ki: “O’na inanılsın veya inanılmasın, O’ndan önce kendilerine ilim verilen kimseler, onlara (Kur’ân’ın secde âyetleri) okunduğu zaman, secde ederek çeneleri (alınları) üstüne kapanırlar.”

108-Ve derler ki: “Rabbimiz, Sübhan’dır (herşeyden münezzehtir). Eğer Rabbimiz vaadettiyse, (o) mutlaka ifa edilmiştir.”

109-Ve çeneleri (alınları) üstüne kapanırlar. Ve huşûları artarak ağlarlar.

110-De ki: “Allah diye çağırın veya Rahmân diye çağırın. Nasıl çağırırsanız hepsi O’nun Esmaül Hüsnası’dır (Allah’ın en güzel isimleridir).” Namazında (sesini) yükseltme ve onu (sesini) alçaltma. Bu ikisi arasında bir yol tut.

111-Ve de ki: “Hamd, çocuk edinmeyen Allah’a mahsustur ve O’nun mülkte ortağı olmamıştır (yoktur). Ve (O, zillete düşmez) O’nun, Kendisini zilletten (kurtaracak) bir dosta (ihtiyacı) yoktur.” O’nu tekbir ile (üstün kılarak) yücelt (büyüklüğünü ifade et)

image

image

image

image

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s